Pár slov o Janovickém lese

Vítejte v Janovickém lese, dějišti závodů žebříčku B v orientačním běhu pořádaných Orientačním klubem Chrastava.

Janovický les se rozkládá mezi obcemi Zdislava a Janovice v Podještědí. Je krásný, tajemný, a přesto tudy dodnes neprochází žádná oficiální turisticky značená trasa. Pouze mezi oběma obcemi lze použít pěknou nenáročnou cyklostezku.

Geologie oblasti je zajímavá. Můžeme tady narazit i na křemenité pískovce svrchnokřídovského stáří, v nichž v třetihorách vznikly puklity, do kterých později nateklo čedičové magma a železité roztoky. To mělo za následek prokřemenění a proželezivnění pískovců. K tomu docházelo i na dalších místech Žitavských a Lužických hor. V některých místech pak láva s pískem vytvořila čedičovo-pískovcové píšťaly. Oblast skýtá i několik horolezecky zajímavých pískovcových věží. Najdete tu lomy jak na pískovec, tak na čedič i železité rudy.

Hlavní dominanty území jsou Buková hora (472 m), Strážný vrch (476 m) a Školský vrch (505m), některé z vás potrápí i skály na Pískovém návrší (485 m). Na Strážném vrchu bývaly v minulosti hlídky, které signalizovaly příchod nepřátel.

K zajímavým a ojedinělým jevům patří tak zvané železité růže, které se nacházejí zejména v jižní části lesa u rybníků. Vznikly právě smísením písků s magmatem a železem v třetihorách.

V Janovickém lese se také odedávna dobývala železná ruda, už v roce 1500, hlavně na tzv. Písečném návrší, kde je dodnes lom a budova „staré kovárny“, která má v portále vytesané datum 1896. Tehdy zde těžil Josef Stroy. Lesem také procházela hranice mezi panstvím lemberským a grabštejnským a můžete tu narazit na pískovcové hraniční patníky s datací 1709 nebo 1730.

Pokud chcete TIP NA VÝLET, můžete vyrazit (před závodem samozřejmě ne přes les, to je zakázáno), autem do Janovic a odtud odbočte na Dubnici. Asi po necelém kilometru vpravo se nachází pár stovek metrů od cesty Janovické poustevny – do pískovce vytesané poustevnické domky. Podle pověsti je vybudovali mniši – poustevníci Thomas a Valerián – kolem roku 1788. Po jejich smrti sem v roce 1843 byla pořádána první pouť a místo bylo vysvěceno. Bývala tu malá dřevěná chaloupka a květinové záhonky, svaté obrázky….

I skála jižně přes silnici je zajímavá a má v sobě vytesaný výklenek s křížem. Nazývá se Panenský skok, horolezci jí také říkají Žluté skály. Je tu uvedena datace 1771 a monogram IFHM. Pověst vypráví, že zde krásnou dívku pronásledoval na koni husar, který ji chtěl mít. Nešťastnice skočila ze skály a husar s koněm za ní. Dívce se nic nestalo, ale husar se zabil. Ale asi je to jen záměna či omyl. Stejný příběh totiž má skála u Kunratic u Cvikova, do níž je vytesán figurální výjev představující onen skok. Skála se jmenuje Skála smrti.

Dalším tipem na výlet jsou nedaleké Bílé, Sloní nebo také v minulosti Velbloudí kameny, které jsou vidět severně od obce Jítrava.

Můžete také navštívit zámek Lemberk nebo hrad a zámek Grabštejn.


Posted

in

by